K významným dokladům pevnostního stavitelství v horském prostředí se řadí systém opevnění Jablunkovského průsmyku nazývaný Jablunkovské šance. Jednalo se o řadu menších opevnění, která byla postupně budována v jihovýchodní části Slezska na hranicích s Uherským a Polským královstvím od 16. do počátku 19. století. Nyní se nachází na území tří států – České republiky, Slovenské republiky a Polska, především v okolí Jablunkovského průsmyku (551 – 605 m. n. m.).
Počet těchto opevnění se měnil s ohledem na válečné ohrožení hranice a celkově zde kdysi stálo asi 21 opevnění.
Centrální pevností toho systému byla Velká šance v Mostech u Jablunkova o níž se první zprávy objevují v roce 1621.
Pevnost se pro svůj význam stala místem dlouhodobého pobytu vojenské posádky. Tvořily ji jednak císařské oddíly, ale i jednotky zemských hotovostí a slezských stavů. Specifickou složku, která je doplňovala, představovali tzv. vybranci z řad místního, především valašského obyvatelstva. Velikost posádky závisela na akutním nebezpečí. Nejčastěji pobývaly na šancích pěší jednotky velikosti kompanie o přibližně 100 vojácích.
Hlavními důvody pro výstavbu těchto opevnění bylo válečné ohrožení z jihu, z Horních Uher (dnešní Slovensko), odkud hrozily útoky ze strany Osmanské říše a uherských povstalců. Zhruba od poloviny 18. století (1740) pak Velká šance bránila naopak vstup do Uher před novým nepřítelem Rakouské monarchie, kterým nyní bylo Pruské království. Velká šance a další opevnění se tedy od této doby bránily před útoky z opačného, severního směru.
Dalším, neméně důležitým důvodem k obraně byla zdejší významná cesta, která právě Jablunkovským průsmykem umožňovala a dodnes umožňuje jeden z nejvýhodnějších přechodů horského pásma Beskyd.
V současnosti je dochováno devět reliktů pevností a k nejlépe zachované patří Velká šance.
PODÍVEJTE SE NA NĚKTERÉ DALŠÍ PEVNOSTI A REDUTY JABLUNKOVSKÝCH ŠANCÍ
STÁHNĚTE SI PRŮVODCE PO JABLUNKOVSKÝCH ŠANCÍCH V *pdf