Loading...
previous arrow
next arrow
Slider

Doprovodné aktivity

ŠANCEFEST

V letošním roce 2021 slaví Velká šance v Mostech u Jablunkova 400 let. K tomuto výročí je v létě připraveno několik akcí pod souhrným názvem ŠANCEFEST.

Geolokační hra „Velká šance pro pěšáka“

Pomozte najít Vilémovi jeho ztracený pěší pluk a zachraňte tak jeho život! Odměnou Vám bude dobývání pevnosti Velká šance, které zažijete na vlastní kůži! Budete potřebovat jen dostatek kuráže a chytrý telefon. Pokud jej vlastníte, stáhněte si výletní hru, během které budete putovat s virtuálním průvodcem od Dřevěnky na Fojtství nebo od chaty Skalka do pevnosti Velká šance. Po trase se dozvíte o vojenském životě v průběhu staletí a budete vtaženi do příběhu, který vrcholí v pevnosti Velká šance. Odkaz pro stažení hry: qr.geofun.cz/602.

Více o geolokační hře také zde: www.geofun.cz/velka-sance-pro-pesaka/

1. 8. – 8. 10.

Výstava v Dřevěnce na Fojtství

„Šance v Mostech u Jablunkova – Obrana slezské hranice v průběhu staletí“ to jsou názvy výstavy i nové knihy. Kniha je k zakoupení v informačním i návštěvnickém centru. Na výstavě můžete zhlédnout zajímavé fotografie, kresby a mapy zachycující tuto unikátní pevnost na hranicích. Výstava se zaměřuje na význam Jablunkovského průsmyku, počátky obrany slezské hranice, mapuje nebezpečí z uherské a pak i z pruské strany a nezapomíná ani na současnost.

20. 8., 17.30

Velká šance s odvazem

Neopakovatelná improshow v podání herců Divadla improvizace ODVAZ. Ti se tentokrát inspirují historií Opevnění šance. Nečekaně, originálně a hlavně vtipně!

Divadlo Odvaz hraje výlučně improvizační představení, která využívají témat o diváků, na základě, kterých hrají hráči předem nepřipravené příběhy. Forma je tudíž daná, ale obsah vzniká a zaniká přímo před zraky diváků. Úkolem hráčů je především parádně pobavit diváky.

Srdečně zveme do Domu PZKO-Kasowy, vstup je zdarma.

Vyvrcholení oslav vypukne 21. srpna v Opevnění šance. Po 11. hodině začne výstřelem z děla a slavnostní salvou historický program. Proběhnou historické bloky s ukázkami vojáků v období třicetileté, slezských a napoleonských válek. Představeno bude řemeslo těšínského puškařství (ukázky výroby pušek těšínek, postupu výroby děl, ukázky střelby). Součástí historického bloku je ukázka děla s kompletním vybavením a dobový hmoždíř.

V prostředí dobového tábora vystoupí kapela Ragojka a dotvoří tak historickou atmosféru.

U návštěvnického centra budou od 11.00 lidoví řezbáři vyřezávat umělecká díla, budou připraveny dřevařské dílničky, řemeslný jarmark a dobové atrakce pro děti.

V 11 hodin odstartuje soutěž ve vaření guláše.

O nejlepším guláši Šancmajstra rozhodne veřejnost i profesionální kuchaři, hodnocení a ochutnávání zahájí v 15.00 výstřel z děla.ČASOVÝ HARMONOGRAM 21.8.2021

Soutěž O guláš Šancmajstra.

11:00 zahájení vaření gulášů

14:35 představení týmů

15:00 hodnocení gulášů veřejností a profesionálních kuchařů

17:25 vyhlášení výsledků

Historický program

11:00 zahájení

11:15 představení vojáků třicetileté války

11:45 kapela RAGOJKA

12:20 představení vojáků slezských válek

12:50 kapela RAGOJKA

13:25 představení vojáků napoleonských válek

13:55 kapela RAGOJKA

15:00 výstřel z děla

16:10 soutěž v nabíjení zbraně

17:00 dělostřelectvo 

Kulturní program

14:30 zahájení

14:45 představení řezbářů

15:00 BOHUŠ MATUŠ

16:45 FS GORÓLE

17:45 kapela SAGAR

18:30 tombola

19:15 QUEEN SHOW – kapela SAGAR

20:45 ADAM ĎURICA

22:00 DJ LOWA

01:00 ukončení 

Slavnostní vyhlášení

14:50 výsledky fotografické soutěže FOTÍM MOSTY U JABLUNKOVA

16:30 předání ocenění VÝZNAMNÁ OSOBA obce Mosty u Jablunkova

Mostořské dlátko a dřevařská zábava / 11:00 – 18:00

Dřevařské dílničky

Vyřezávání soch

Dobové atrakce

Jarmark – ukázka regionálních produktů, prodej ve stáncích

Po celý den, od 10:15 do 22:30 bude z centra Mostů u Jablunkova jezdit autobusová kyvadlová doprava. Podrobné informace ZDE


Technotrasa to jsou unikátní zážitky, připomínající technickou a řemeslnou vyspělost severní Moravy a Slezska.

Podnikněte výlet do světa oživených technických památek, ve kterém na Vás čeká spousta opravdových zážitků. Na vlastní kůži prožijte autentické příběhy lidí severu Moravy a Slezska, jejichž srdce a pracovité ruce po staletí přetvářejí suroviny na energii a ušlechtilou krásu.

Těšínské Slezsko Region Card

Více zážitků za méně peněz!

Těšínské Slezsko Region Card nabízí slevy na atraktivity a služby v turistické oblasti Těšínské Slezsko

Držitel Těšínské Slezsko Region Card získá v Návštěvnickém centru 100% slevu na účast na komentované prohlídce Velké šance a 20%slevu na nákup speciální značky piva ŠANCMAJSTERAktivity a zážitky v okolí

Kultura, sport, zábava, řemesla a tradice, historie a poznání

Kalendárium akcí v nejbližším okolí