HVĚZDICOVITÉ PEVNOSTI PO CELÉM SVĚTĚ
Pevnosti, které mají podobný hvězdicovitý základní tvar jako Velká šance a využívají tedy obdobných vojenských stavebních prvků, najdeme na různých místech po světě. Tyto pevnosti mají většinou krásný symetrický tvar připomínající hvězdu. Takto to ovšem tehdejší stavitelé nenavrhovali jen tak z „plezíru“. Tvar takovýchto pevnosti není náhodný a není ani symbolický. Stejně jako tvar jednotlivých prvků opevnění je čistě praktický, důmyslně navržený a typický pro tehdejší způsob opevňování.
————————————————————————————————————————————
JAKUBČOVICKÉ ŠANCE nejbližší příbuzný
Jakubčovické šance nemají sice tvar hvězdy ale historií a charakterem stavby je to podobný i když mladší systém opevnění jako Jablunkovské šance.
V okolí Hradce nad Moravicí v létech 1789 – 1790 byl budován z důvodu opětovně hrozících válečných konfliktů s Pruskem systém lehkých předsunutých opevnění šance.
Opevnění mělo mělo chránit významnou zemskou cestu Opava-Bílovec-Nový Jičín. Nebylo však nikdy využito.
V současnosti současnosti již tyto pevnosti v úplnosti neexistují. Některé byly zcela rozebrány, především v druhé polovině 20. století, jiné přetrvaly pouze ve zbytku. Jsou však i takové, které zůstaly v terénu zachovány jako výrazné systémy příkopů, valů a nájezdů pro děla.
Dnes je asi nejzachovalejší z těchto pevností ŠANCE POD PŘÍLETEM v Jakubčovicích.
————————————————————————————————————————————–
NOVÉ ZÁMKY Slovensko
Pevnost NOVÉ ZÁMKY byla vybudována v letech 1573 – 1581 a ve své době patřila k největším a nejdokonalejším. Pevnost vyprojektovali italští architekti Ottavio a Giulio Baldigari. Měla pravidelný šestiúhelníkový půdorys s mohutnými bastiony pro dělostřelectvo. Jejím hlavním úkolem bylo zabránit postupu Turků po levém břehu Dunaje na Vídeň.
Na jaře roku 1663 vyhlásili Turci habsburské říši válku, cílem jejich hlavní výpravy na sever bylo dobytí pevnosti Nové Zámky. Tato jedna z nejmodernějších habsburských pevností považovaná za „bránu západu“ podlehla po šestitýdenním obléhání 25. září 1663. Její pád měl vážné následky i pro další obranu a Turci ovládli většinu území dnešního Slovenska. Nové Zámky pak Turci drželi až do roku 1685. V roce 1724 byla novozámecká pevnost na příkaz uherského krále Karla VI zdemolována.
Obvod bývalé pevnosti až dodnes určuje půdorys vnitřního města Nové Zámky.
—————————————————————————————————————————————
BAROKSCHANZE GERSBACH Německo
Tato šance byla součástí celé linie redut v Schwarzwaldu………..obdobně jako Velká šance byla součásti celé linie opevnění Jablunkovské šance.
Na počátku 18. století, v důsledku války o Falc a španělské dědictví, jmenoval habsburský císař ve Vídni markraběte Ludwiga Wilhelma z Baden-Badenu, vrchním velitelem císařských vojsk umístěných na Horní Rýn k obraně pravého břehu Rýna proti francouzskému „Králi Slunce“ Ludvíku XIV.
Tento markrabě nechal v letech 1692 až 1701 vybudovat obranný fortifikační systém v podobě linie redut, která se táhla přes 200 kilometrů přes celý Schwarzwald. Zabezpečovala především kritické přechody, brody na řekách a důležitá silniční spojení. Celý tento systém byl rozdělen na „Přední linii“ a „Zadní linii“ v jižním Schwarzwaldu.
Gebracher Schanze nedaleko Windsbachu tvoří důležitý bod v této „linii“ pro obranu proti francouzským útokům.
Rovněž pokud jde o aktuální stav jsou si GERSBACH a JABLUNKOVSKÉ ŠANCE poměrně „příbuzné“.
————————————————————————————————————————————–
VESTING BOURTANGE Holandsko – zajímavá novodobá historie
Fort Bourtange – holandsky Vesting Bourtange je pevnost ve vesnici Bourtange , Groningen , Nizozemsko . Byla postavena na příkaz Viléma Tichého v roce 1593. Jejím původním účelem bylo chránit jedinou silnici mezi Německem a městem Groningen, kterou během osmdesátileté války ovládali Španělé.
Po poslední bitvě v roce 1672 pevnost nadále sloužila v obranné síti na německých hranicích, až byla nakonec v roce 1851 opuštěna a přeměněna na vesnici. Místní sedláci na jejím místě založili pole a pastviny. Místní občané se ale kolem roku 1960 rozhodli pro změnu a na základě historických plánů, vybudovali původní zaniklou pevnost
————————————————————————————————————————————–
TWIERDZA SREBRNA GÓRA – Polsko
Pevnost STŘÍBRNÁ HORA leží v polské části Slezska – nad obci Stříbrná hora.
Byla postavena v letech 1765 – 1777 na konci sedmileté války podle projektu podplukovníka Ludvíka Wilhelma Regelera a nechal ji zbudovat pruský král Fridrich II, jako reakci na útok vojsk generála Laudona. Na počátku 19.století byla pevnost obléhána napoleonskými vojsky avšak nebyla nikdy dobyta.
V současné době je pevnost intenzivně turisticky využívána.
————————————————————————————————————————————