Jak a proč pevnost vznikla a jakou úlohu plnila
Zpočátku byl Jablunkovský průsmyk a jeho předpolí chráněn jako území, kterým procházela důležitá obchodní cesta a to již v období středověku. V tu dobu vznikla kolem řeky Olše řada drobných středověkých opevnění – HRÁDKY. Například v Karpentné, v Návsí nebo v Hrádku.
Mapka středověkých opevnění kolem Olše
Jedna z prvních válečných událostí kolem Jablunkovského průsmyku byl asi vpád Uhrů někdy před rokem 1447, kdy došlo téměř k vyplenění Jablunkova.
Strategický význam Jablunkovského průsmyku z vojenského/obranného hlediska se začal projevovat zejména ve válečných konfliktech 17. a 18. století, kdy byl obchodní význam již potlačen do pozadí.
Jablunkovský průsmyk a okolí r.1723
Na slezsko-uhersko-polské hranici kolem Jablunkovského průsmyku tak začal vznikat systém polního opevnění. Tento fortifikční systém byl budován postupně vždy s ohledem na míru válečného ohrožení. V různých časových obdobích tak vzniklo více než 20 pevností a redut. Hlavním bodem obrany a centrální pevností celého systému byla Velká šance v Mostech u Jablunkova.
Jablunkovské šance v roce 1750
Hlavním důvodem pro výstavbu těchto opevnění bylo válečné ohrožení z jihu, z Horních Uher (dnešní Slovensko), odkud hrozily útoky ze strany Osmanské říše (bitva u Moháče 1526) a uherských povstalců. Zhruba od poloviny 18. století (1740) pak Velká šance bránila naopak vstup do Uher před novým nepřítelem Rakouské monarchie, kterým bylo Pruské království. Zvláštním obdobím byla doba Napoleonských válek, kdy v roce 1809 vypukla mezi Varšavským knížectvím (existujícím pod protektorátem napoleonské Francie) a Rakouskem krátká válka a Velká šance se stala součástí systému zabezpečení proti této hrozbě.
—————————————————————————————————————————————
V roce 1838 pak došlo k převodu Velké šance pod civilní správu Těšínské komory a tím její vojenský význam skončil. A roku 1890 koupila Velkou šanci za 800 Zlatých obec Mosty u Jablunkova.
Jablunkovské šance dnes